Alakalı Konular

Ana SayfaJEO-PEDİABilimSolucan Deliği Nedir? Zamanda Yolculuk Mümkün mü?

Solucan Deliği Nedir? Zamanda Yolculuk Mümkün mü?

Solucan deliği ve zamanda yolculuk mümkünmü?

Zamanda yolculuk mümkün mü? Zaman bir fiziksel boyut mudur? Eğer öyleyse, Einstein’in izafiyet teorisine göre dünya üzerinde 4 farklı boyut mevcut ve bu boyutlar; yükseklik, genişlik ve uzunluk olmakla beraber zamandır. Ancak zaman boyutunda sadece ileri giderken, diğer üç boyutta yukarı aşağı, sağa sola gibi istediğimiz yöne gidebiliyoruz. Zaman boyutunda ise geriye gidilmiyor. Henüz bunu yapamadığımız için zamanda yolculuk, fizik kanunlarına göre de aksi ispat edilmediği için var olduğu düşünülmekte ve araştırılmaktadır. Ancak henüz hiç kimse geriye doğru, geçmişe seyahat etmeyi başaramadı!

Bazı bilim adamlarına göre bu durum çok saçma bir düşünce, bazılarına göre ise üzerinde çalışmaya değer bir şey. Asıl söz konusu durum, Aziz Agustin‘in ”Zaman geçici bir şey midir, yoksa her zaman mevcut olmuş mudur?” sorusunu düşünmekle başlamaktadır. Bu süreçteki tek kaynak olarak Einstein’in izafiyet teorisi dikkate alınmaktadır ve çalışmalar yapılmaktadır.

İzafiyet Teorisine Kısa bir Bakış

Einstein’in izafiyet kuramına göre; bir cisim ışık hızında hareket edebiliyorsa; o cismin yanından geçen zaman yavaşlayacaktır. Bir başka deyişle, zamanın durabilmesi için zamanın hızına yakın bir şekilde hareket etmemiz gerekir. Bunun için ise saniyede 300 bin kilometre hızla gitmemiz gerekir ki, bu şu anda imkansızdır. Baz alınan bu teori için 300 bin kilometre hıza ulaştığımızda, zamanda yolculuk gerçek mi değil mi öğreneceğiz.

300.000 kilometre hıza ulaşmak için cismin giderek hızlanması ve bu yüzden de kütlesinin artması söz konusu. Kütle arttığı için daha fazla güç gerekecek ve 300 bin km hıza ulaştıracak güç kaynağı ise; bilim adamlarının merak konusu. Yani zamanda yolculuk imkansız!

Kütleye sıfıra indirmek ve zamanda yolculuk: Tachyon

Kütlenin, 300.000 kilometre hıza ulaşmamızda engel olduğunu biliyoruz. Ancak kütlesi 0 olan bir cisim içi zamanda yolculuk mümkün müdür? Bilim adamlarına göre evrende var olan Tachyon adındaki bir cismin kütlesi sıfırdır ve bu cisim kullanılarak, zamanda yolculuk yaşanılabilir. Ancak cismin, bir cisim olabilmesi için kütleye ve kütlenin korunumuna ihtiyaç vardır. O zaman Tachyon bir cisim değildir ve görünemez olduğu söylenmektedir. Bu yüzden bilim adamları tachyonic hızlandırma metodunu geliştirerek çalışma yapmaya başladılar.

Yapılan çalışmalar sonucunda Tachyon maddesini hızlandırarak, zamanda ileriye götürmeyi başardılar. Peki geçmişe gitmek? Amerikalı fizikçi Ronald Mallett, zaman makinesinin şu anda geliştirildiğini ancak sadece atomları ışınlamak kabiliyetine sahip olduğunu belirtmektedir. İnsanların zamanda ileri ve geriye gitmesinin şu anlık mümkün olmadığı, gidilen zamandan geriye gelinmesinin ise asla olmayacağını belirtmektedir. Elbette şu anda hepsi bir teori ve uzun yıllar da teori olarak kalacaktır.