Alakalı Konular

Ana SayfaSAVUNMA ve GÜVENLİKSiber GüvenlikSiber Güvenlik Durum Değerlendirmesi: 9 Şubat 2024

Siber Güvenlik Durum Değerlendirmesi: 9 Şubat 2024

Siber guvenlik

Siber Güvenlik İhlalleri: Meta Gözetim Kurulu, Biden’ın montajlanmış videosunun platformlarda kalabileceğini söyledi; ABD İranlı hackerlara yaptırım uyguladı; Uygun Fiyatlı Bağlantı Programı çöktü; ABD casus yazılım sektörüne vize kısıtlaması getirdi; dolandırıcılar 25 milyon dolar çalmak için deepfake kullandı.

Meta Gözetim Kurulu, Siber Güvenlik tedbiri olarak; Başkan Biden’ın manipüle edilmiş videosunun platformlarda kalması gerektiğini söyledi.

Meta Gözetim Kurulu, Başkan Biden’ın yetişkin torununa uygunsuz bir şekilde dokunduğunu gösteren manipüle edilmiş bir videonun Meta’nın Facebook ve Instagram’ı da içeren platformlarında kalması gerektiğine, çünkü ortalama bir kullanıcının bunu yanıltıcı bulmayacağına karar verdi. Kurul kararına rağmen Meta’nın sahte içerikle ilgili politikalarını eleştirdi. Kurul Eş Başkanı Michael McConnell “[Facebook sahte içerik] politikasının çok az anlam ifade ettiğini” belirtti ve politikanın manipüle edilmiş sesi ele almadaki başarısızlığını vurguladı. Kurul, içeriği sürdürme ya da kaldırma konusunda yalnızca bireysel kararlar alabilir ve Meta’nın genel içerik politikalarında bağlayıcı değişiklikler yapamaz. Kurul, Meta’yı platformun hesap verebilirliğini teşvik etmek için değiştirilmiş videoları işaretlemeye çağırdı.

Meta bu yıl, dünya çapında alışılmadık derecede büyük bir seçim döngüsünün, yapay zeka destekli ve yanıltıcı bir şekilde düzenlenmiş, deepfake ve “ucuz sahte” içeriğin, önceden var olan aşırılık yanlısı, seçim ve siyasi yanlış bilgilendirmenin bir parçası olarak platformlarında yayılma tehdidinin artmasıyla aynı zamana denk gelmesi nedeniyle zorlu seçimlerle karşı karşıya.

ABD, su tesislerine yönelik saldırılar nedeniyle İranlı bilgisayar korsanlarına yaptırım uyguluyor.

Siber guvenlik haberler

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), 2023 sonbaharında gerçekleşen bir siber saldırıdaki rolleri nedeniyle İslam Devrim Muhafızları Siber-Elektronik Komutanlığı’ndan (IRGC-CEC) altı İranlı yetkiliye yaptırım uygulandığını duyurdu. Cyber Av3ngers adlı hacker grubunun üyesi olan yetkililer, saldırıda Pennsylvania Aliquippa Belediye Su İdaresi tarafından işletilen bir hidrofor istasyonundaki Unitronics programlanabilir mantık kontrolörlerini (PLC) devre dışı bıraktı. PLC’ler ABD su ve atık su altyapısındaki pompa ve vanaları kontrol eder ve geçmişteki yıkıcı siber saldırılarda istismar edilmiştir.

Unitronics’in bir İsrail şirketi olması nedeniyle PLC’leri hedef aldıkları anlaşılan bilgisayar korsanları, PLC’lerin üzerine “Hacklendiniz. Kahrolsun İsrail. “İsrail malı” her ekipman Siber Avengers’ın yasal hedefidir.” Grup ayrıca Aliquippa’ya saldırdığı sıralarda İsrail’deki on su arıtma istasyonunu da hedef aldı. Yeni yaptırımlar, ABD’de faaliyet göstermek isteyen şirketlerin adı geçen altı İranlı yetkiliyle iş yapmasını yasaklayacak. ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı, ABD su altyapısını devlet destekli kötü niyetli siber faaliyetlerden ve siber suçlulardan korumayı bir öncelik haline getirerek üç hafta önce su endüstrisi için bir dizi siber güvenlik en iyi uygulamaları yayınladı.

Kongre, Uygun Fiyatlı Bağlantı Programı’nın finansmanını durdurdu.

Düşük gelirli insanlara yüksek hızlı internet sağlamaya yardımcı olmak için tasarlanmış bir ABD programı olan Uygun Fiyatlı Bağlantı Programı (ACP), 7 Şubat’ta yeni başvuruları ve kayıtları kabul etmeyi durdurdu. Program, federal yoksulluk sınırının çok altında olan hane halklarına ve bireylere internet faturalarında ayda 30 ila 75 dolar tasarruf etmelerine yardımcı oluyor ve onlara dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için indirim sağlıyor.

ACP, Aralık 2021’de Altyapı Yatırım ve İstihdam Yasası kapsamında oluşturuldu ve yaklaşık 23 milyon Amerikalının ilk kez genişbanta erişim kazanmasına veya aksi takdirde sahip olamayacakları erişimi sürdürmelerine yardımcı olarak dijital uçurumu ele almayı amaçlayan en büyük genişbant karşılanabilirlik programlarından biri oldu. Biden yönetimi Kongre’yi programı uzatmaya çağırıyor ve 174 belediye başkanından oluşan iki partili bir grup da Kongre liderlerini ACP’yi uzatmak için yasa çıkarmaya çağıran bir mektup gönderdi.

Programın sona ermesine izin verilmesi, sosyoekonomik ve ırksal eşitsizliklerin kapatılmasına yardımcı olabilecek yeterli sağlık hizmeti ve eğitime erişim için internete güvenen, tarihsel olarak yetersiz hizmet alan topluluklar, askeri aileler ve yaşlılar üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Bir araştırma, ACP alıcılarının yüzde 81’inin evde internet erişimi olmadan çocuklarının okuldan geri kalmasından endişe ettiğini ve yüzde 65’inin Kongre’nin programı yeniden yetkilendirmemesi halinde işlerini kaybedebileceklerinden korktuğunu ortaya koydu.

Dışişleri Bakanlığı Siber Güvenlik Tedbirleri Kapsamında; casus yazılım sektörüyle bağlantılı kişilere yönelik vize kısıtlamalarını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı, ticari casus yazılım satıcılarıyla (CSV’ler) bağlantılı kişilere, özellikle de bu tür casus yazılımların kötüye kullanımına karışanlara vize kısıtlaması getireceğini duyurdu. Kısıtlamalar, savunmasız nüfuslara veya gruplara, gazetecilere, aktivistlere ve diğer sivil toplum üyelerine karşı casus yazılım kullanımıyla ilgilenen bireyler; bu tür gruplara karşı casus yazılım kullanımını kolaylaştıran veya bundan kazanç sağlayan bireyler ve kısıtlamalar kapsamında yaptırım uygulanan bireylerin eşleri ve çocukları için geçerli olacak. Bu karar, Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye ile imzaladığı bir anlaşmadan yaklaşık bir yıl sonra alındı.