Alakalı Konular

Ana SayfaDİPLOMASİUluslararası KuruluşlarLatin Amerika ve Karayipler'de Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması (OPANAL)

Latin Amerika ve Karayipler’de Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması (OPANAL)

Opanal

OPANAL  Tlatelolco Antlaşması uyarınca 14 Şubat 1967 tarihinde kurulmuştur. Amacı Latin Amerika ve Karayipler’de nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturmak ve atom enerjisinin barışçıl kullanımını ve nükleer silahların küresel olarak yasaklanmasını teşvik etmektir.

Orijinal Adı: Organismo para la Proscripcion de las Armas Nucleares en la America Latina y el Caribe (OPANAL)

Logo

İrtibat Noktası

Genel Sekreter
Sayın Madam Gioconda Úbeda Rivera
Schiller 326 – 5º piso

Albay Chapultepec Morales
Mexico D.F. 11570, Meksika
Telefon: (52-55) 5255-2914, 5255-4198 y 5545-9251
Faks: (52-55) 5255-3748
Web sitesi: www.opanal.org

Adres – Milton #61, Colonia Anzures, Alcaldía Miguel Hidalgo
P. C. 11590, Mexico City, Meksika

Logo 1

OPANAL üye ülkeleri – (33)

Antigua ve Barbuda, Arjantin, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Jamaika, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Surinam, Trinidad ve Tobago, Uruguay, Venezuela

Genel Bilgi

OPANAL Latin Amerika ve Karayipler’de Nükleer Silahların Yasaklanması Ajansı (OPANAL), Avrupa Konseyi tarafından oluşturulan hükümetler arası bir kurumdur. Tlatelolco  Antlaşmasının yükümlülüklerinin yerine getirilmesini sağlamak üzere kurulmuştur. 1998 yılından bu yana Latin Amerika ve Karayipler’deki 33 devletin tamamı OPANAL üyesidir. OPANAL, Antlaşmanın belirlenen amaçları, araçları ve usulleriyle ilgili düzenli ve özel genel konferanslar ve danışma toplantıları düzenlemekten sorumludur. OPANAL ayrıca Kontrol Sistemine ve Tlatelolco Antlaşmasından kaynaklanan yükümlülüklere uyulmasını denetler.

Genel Konferans

Genel Konferans OPANAL’ın üç ana organından biridir ve iki yılda bir düzenli oturumlar ve gerekli görüldüğünde özel oturumlar için toplanır. Genel Konferansın bir dizi görevi vardır: OPANAL’ın idari organlarının yetki ve işlevlerine atıfta bulunanlar da dahil olmak üzere Tlatelolco Antlaşması’nda ele alınan herhangi bir konu veya meseleyi incelemek ve karara bağlamak; antlaşma tarafından oluşturulan Kontrol Sistemine uyulmasını sağlamak için prosedürler oluşturmak; konsey üyelerini seçmek; genel sekreteri seçmek ve görevden almak; Konsey ve genel sekreter tarafından sunulan iki yıllık ve özel raporları almak ve incelemek; hükümetler ve uluslararası ajanslarla anlaşmalar yapmak; ajansın bütçesini onaylamak ve Üye Devletler için mali katkı ölçeğini belirlemek; Genel Konferansın her oturumu için yetkilileri seçmek; gerekli görülen herhangi bir yan kuruluşu kurmak; ve İç Tüzüğü onaylamak.

Konsey

Konsey, her iki ayda bir düzenli olarak ve gerektiğinde özel toplantılarla bir araya gelen beş üyeden oluşmaktadır. Üyeler dört yıllık bir dönem için seçilirler. Şu anda Konsey’de Brezilya, Guatemala, Meksika, Paraguay ve Peru hükümetleri yer almaktadır.

Sekreterlik

Sekreterya, ajansın baş idari sorumlusu olan genel sekreter ve personelden oluşur. Genel sekreter dört yıllığına atanır ve bir dönem daha görev yapmak üzere yeniden seçilebilir. Genel sekreter ev sahibi ülkenin (Meksika) vatandaşı olamaz. Büyükelçi Luiz Filipe de Macedo Soares (Brezilya) 1 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında Genel Sekreterlik görevini yürütecektir.

Doğrulama ve Uyumluluk

Doğrulama

26 Ağustos 1992 tarihinde, sekizinci olağanüstü oturumunda, OPANAL Genel Konferansı, Tlatelolco Antlaşması ile kurulan doğrulama ve kontrol sistemi ile ilgili 14, 15, 16, 19 ve 20. Maddelerdeki değişiklikleri onayladı. Bu değişikliklerin amacı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nı (IAEA) Antlaşmanın taraflarınca talep edilen özel denetimleri gerçekleştirebilecek tek kuruluş olarak tanırken, doğrulama sistemini güçlendirmekti. 1992 Genel Konferansı aynı zamanda OPANAL organlarının antlaşmanın kontrol sisteminin uygulanmasını izlemekten sorumlu olmaya devam edeceği ilkesini de onaylamıştır. Onaylanan değişikliklerin doğrulama sistemini değiştirmesine rağmen, değişikliklerin hiçbirinin Tlatelolco Antlaşması’nın temel ilkelerini veya özünü değiştirmediği bilinmelidir.

Uyumluluk

Taraflardan birinin uyumsuzluk içinde olduğu tespit edilirse, UAEK konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne havale edecektir.